Принципът на проектиране на интелигентния дом
- 2021-11-08-
Успехът на една интелигентна система за обзавеждане на дома зависи не само от това колко интелигентни системи, усъвършенствани или интегрирани системи, но и от това дали дизайнът и конфигурацията на системата са икономични и разумни и дали системата може да работи успешно, дали използването на системата, управлението и поддръжката са удобни и дали технологията на системата или продуктите е зряла и приложима, с други думи, как да размените минималната инвестиция и най-простия начин за максимален ефект и да реализирате удобен и висококачествен живот . За да се постигнат горните цели, при проектирането на системата за интелигентен дом трябва да се следват следните принципи:
Практичен и удобен(умен дом)
Основната цел на интелигентния дом е да осигури на хората удобна, безопасна, удобна и ефективна среда за живот. За продуктите за интелигентен дом най-важното е да вземете практичността като ядро, да изоставите онези крещящи функции, които могат да се използват само като обзавеждане, а продуктите са предимно практични, лесни за използване и хуманизирани.
При проектирането на системата за интелигентен дом, следните най-практични и основни функции за управление на дома трябва да бъдат интегрирани в съответствие с нуждите на потребителя за функции за интелигентен дом: включително управление на интелигентни домашни уреди, интелигентен контрол на светлината, контрол на електрически завеси, аларма против кражба, контрол на достъпа домофон, изтичане на газ и т.н. в същото време функциите с добавена стойност на услугите като триметров CC и видео по заявка също могат да бъдат разширени. Методите за управление за много персонализирани интелигентни домове са богати и разнообразни, като локално управление, дистанционно управление, централизирано управление, дистанционно управление на мобилен телефон, индукционно управление, управление на мрежата, контрол на времето и т.н. първоначалното му намерение е да позволи на хората да се отърват от тромави дела и подобряване на ефективността. Ако процесът на работа и настройката на програмата са твърде тромави, лесно е да накарате потребителите да се чувстват изключени. Ето защо, при проектирането на интелигентен дом, трябва напълно да вземем предвид потребителското изживяване, да обърнем внимание на удобството и интуицията на работа и най-добре е да използваме графичния интерфейс за управление, за да направим операцията WYSIWYG.
Стандартизация(умен дом)
Проектирането на схемата на системата за интелигентен дом се извършва в съответствие със съответните национални и регионални стандарти, за да се гарантира разширяемостта и разширяемостта на системата. Стандартната мрежова технология за протокол TCP/IP трябва да бъде възприета в системното предаване, за да се гарантира съвместимостта и взаимосвързаността на системите между различните производители. Предното оборудване на системата е многофункционално, отворено и разширяемо. Например, системният хост, терминалът и модулът приемат стандартизиран дизайн на интерфейса, за да осигурят интегрирана платформа за външни производители на домашна интелигентна система и нейните функции могат да бъдат разширени. Когато трябва да се добавят функции, няма нужда от изкопаване на тръбна мрежа, която е проста, надеждна, удобна и икономична. Системата и продуктите, избрани в дизайна, могат да направят системата взаимосвързана с непрекъснато развиващото се оборудване, контролирано от трети страни в бъдеще.
Удобство(умен дом)
Забележителна характеристика на домашната интелигентност е, че натовареността по инсталиране, пускане в експлоатация и поддръжка е много голяма, което изисква много човешки и материални ресурси и се превърна в тясно място, ограничаващо развитието на индустрията. За да се реши този проблем, при проектирането на системата трябва да се има предвид удобството на инсталиране и поддръжка. Например, системата може да бъде отстранена и поддържана дистанционно чрез интернет. Чрез мрежата не само жителите могат да реализират функцията за управление на домашната интелигентна система, но и инженерите могат дистанционно да проверяват работното състояние на системата и да диагностицират неизправностите на системата. По този начин системната настройка и актуализирането на версията могат да се извършват на различни места, което значително улеснява приложението и поддръжката на системата, подобрява скоростта на реакция и намалява разходите за поддръжка.
Лек тип
„Леки“ продукти за интелигентен дом, както подсказва името, това е лека система за интелигентен дом. „Простота“, „практичност“ и „сръчност“ са основните му характеристики, а това е и най-голямата разлика между него и традиционната система за интелигентен дом. Поради това обикновено наричаме интелигентни домашни продукти, които не се нуждаят от внедряване в строителството, могат да бъдат свободно съчетани и комбинирани с функции и са сравнително евтини и могат да се продават директно на крайните потребители като „леки“ продукти за интелигентен дом.